mini_destini.jpgV těchto dnes média po celém světě informovala o rizikové výzvě (challenge), která se objevila na oblíbené sociální síti TikTok. Podstatou této výzvy je nakreslit pomocí hořlaviny (zpravidla spreje na vlasy) na zrcadlo nějaký tvar,  zhasnout světlo a zápalit obrazec. Vše si samozřejmě natočit mobilním telefonem a sdílet s ostatními přáteli na sociálních sítích, především na TikToku. Bohužel, tato videa vedou k nápodobě, která může mít až tragické důsledky. To si ostatně vyzkoušela i 13letá dívka z USA.

 

Fire Challenge se začala TikTokem masově šířit z účtu Jacka Jerryho (www.tiktok.com/@jackjerry), na kterém tiktoker ukazuje, jak pomocí hořlavého spreje na vlasy nejprve kreslí na zrcadlo v koupelně  různé obrazce, především pak hvězdice, kruhy, čtverce či srdce, poté zhasne světlo a obrazce zapálí. Na svém profilu také vyzýval své fanoušky, aby mu napsali, co má pomocí spreje nakreslit. Videa s hořícími  obrazci měla v době přípravy tohoto textu téměř 750 000 zhlédnutí a přes 70 000 lajků (nyní jsou nyní na TikToku soukromá, prohlédnout si je však můžete v reportáži na TechTimes, výseky pak dále v textu). Samotný Jerry má téměř 2 miliony followerů, jeho dosah je tedy velký. 

(Zdroj: Jack Jerry TikTok)

13letá Destini Crane z Portlandu v Oregonu (USA) si na vlastní kůži vyzkoušela, jak moc může být napodobování těchto videí nebezpečné. 13. května 2021 se v koupelně pokusila pomocí izopropylakoholu nakreslit na zrcadlo obrazec a zapálit jej, láhev s hořlavinou však explodovala a hořící kapalina zasáhla Destini. Současně začala okamžitě hořet i koupelna. Dívka začala zoufale křičet a přivolala na pomoc svou matku Kimberly, která ji stihla strhnout z těla hořící tričko. Přesto dívka utrpěla popáleniny třetího stupně na krku, hrudníku, břiše a paži. V současnosti se zotavuje z několika operací, během kterých jí lékaři nasadili na poškozená místa kožní štěpy, a čeká ji několikaměsíční zotavování. Mimochodem, celý incident nahrával mobilní telefon Destini, který byl stále puštěný.

K případu se veřejně vyjadřovala také matka Destini Kimberly, která uvedla, že Destini má na svém mobilním telefonu nainstalován systém rodičovské kontroly, který ji však před tímto obsahem neochránil. Kimberly dále obvinila uživatele TikToku, kteří vytvářejí extrémní obsah, že svými nebezpečnými videi ovlivňují děti a vůbec nepřemýšlejí o tom, že jejich videa vidí i malé děti, které je mohou napodobit (Newsweek.com).

destini1.png

Destini Craine (Zdroj: ABC)

destini3.png

(Zdroj: Katu.com)

Požárník Rob Garrison z Portlandu dále upozornil na to, že dívka ohrozila nejenom sebe, ale i všechny ostatní členy rodiny a další osoby, které byly v budově, protože hrozilo riziko požáru.

Podle informací z TikTok transparency report TikTok za posledního půl roku 2020 smazal téměř 90 milionů videí porušujících jejich pravidla, z nichž velkou část tvořily právě rizikové výzvy nejrůznějšího typu. 

K dalšími rizikovým výzvám, kteJaré se objevily v posledních měsících na TikToku, pak patří výzva blackout challenge, o které jsme vás informovali v předchozích textech. Další rizikové výzvy pak naleznete zde.


Kamil Kopecký
E-Bezpečí, Univerzita Palackého v Olomouci

Zdroje:

Veljanovski, L. What Is the TikTok 'Fire Challenge'? Teen Hospitalized in New Online Craze. Newswek.com
https://www.newsweek.com/fire-challenge-tiktok-trend-13-year-old-injured-1596392

Mayer, E. Teen Girl Severely Burned After Trying TikTok Challenge, Faces Months in Hospital. Newsweek.com
https://www.newsweek.com/teen-girl-severely-burned-after-trying-tiktok-challenge-faces-months-hospital-1596162

Webster, S. TikTok 'Fire Challenge:' What Is It and Why Oregon Teen Ends Up Hospitalized? TechTimes.
https://www.techtimes.com/articles/260916/20210601/tiktok-fire-challenge-what-why-oregon-teen-ends-up-hospitalized.htm

KATU Staff. Portland teen severely burned copying TikTok video. KATU.com. https://katu.com/news/local/portland-teen-severely-burned-copying-tiktok-video

Zeltmann, B. Girl, 13, sets herself on fire attempting TikTok challenge leaving her in intensive care. News.com.au
https://www.news.com.au/world/north-america/girl-13-sets-herself-on-fire-attempting-tiktok-challenge-leaving-her-in-intensive-care/news-story/d5d30f94ee9162d30d961a4554d55665